Ekrany spawalnicze


Ekrany spawalnicze służą do ochrony osób przebywających w pobliżu stanowiska pracy spawacza. Chronią przed rozżarzonymi odpryskami metalu, a także iskrami oraz w największym stopniu przed promieniowaniem ultrafioletowym i podczerwonym. Ważnym czynnikiem ochrony osób pracujących na takich stanowiskach jest filtrowanie widzialnego światła niebieskiego w miejscu pracy.

Ekrany spawalnicze występują w 4 kolorach: brązowy, ciemnozielony – matowy, jasnozielony, czerwony. Każdy kolor wypełnienia ekranu spawalniczego charakteryzuje się różną przezroczystością. Folia w kolorze czerwonym jest najbardziej przezroczysta. Kolejna jest brązowa, następnie zielona, a najmniej przezroczysta jest ciemnozielona – matowa. Jednak kolor ekranu spawalniczego nie ma znaczenia w ochronie przed promieniowaniem ultrafioletowym. Są one tak samo skuteczne.

Podstawowym i najważniejszym elementem wszystkich ekranów spawalniczych jest folia PCV wypełniająca stelaż. Folia taka posiada specjalne filtry, które chronią przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym oraz podczerwonym. Nadmiar promieniowania jest niezwykle niebezpieczny dla człowieka. Łuk spawalniczy może doprowadzić do uszkodzeń wzroku oraz powstania złośliwych zmian na skórze. Tylko certyfikowany ekran spawalniczy będzie służył przez wiele lat, ze względu na zastosowanie absorbentów UV w folii.

Niemniej ważnym zagrożeniem powstającym w procesie obróbki metalu są odpryski spawalnicze oraz snopy iskier szlifierskich. Ekran spawalniczy zatrzymuje odpryski, blokując ich rozprzestrzenianie się po za obszar stanowiska na którym znajduje się ekran. Jednym z materiałów wypełniających stelaż spawalniczy pozwala gasić samoistnie powstające iskry. W przypadku ognia, folia topi się i wytwarza dym, ale nie płonie i nie kapie płonącymi kroplami. Kiedy ogień znika, 3 sekundy zabiera folii na samoczynne ustanie topienia. Promieniowanie świetlne jest ograniczone dzięki ekranom w prawie 100%. Promieniowanie odbite w kierunku spawacza jest zmniejszone do poniżej 10%.

Dodatkowe informacje znajdziesz na: https://izolacyjnie.pl