Wady i zalety medycyny estetycznej


Medycyna estetyczna jest jednym z najmłodszych odłamów medycyny, o celu nieco innym, niż większość jej dziedzin. Co oczywiste, nie ma ona bezpośredniego związku ze stanami zagrożenia zdrowia i życia, w większości sytuacji skupiając się na poprawie wyglądu, i, często, dzięki temu samopoczucia pacjenta. Odłam medycyny estetycznej zajmujący się rekonstrukcją, w szczególności odpowiada za poprawę jakości życia i dobrostanu pacjenta. Dzięki wyspecjalizowanym technikom, umożliwia on między innymi przywrócenie pierwotnego wyglądu osobom po wypadkach, pożarach, których obrażenia obejmują twarz, czy też rekonstruowanie narządów, takich jak ucho, dla osób, które urodziły się z pewnymi wadami, czy też po ich usunięciu, jak w przypadku kobiet po mastektomii.

Zabiegi estetyczne

Również zabiegi natury czysto estetycznej potrafią się przyczyniać do wzrostu samoakceptacji, czy też być zwieńczeniem walki o wymarzoną sylwetkę lub pozwolić na cofnięcie pewnych zmian związanych z wiekiem, takich jak zwężenie ust. Jednakże, zabiegi medycyny estetycznej, z powodu ich popularności wśród celebrytów, powodują rozpowszechnianie nierealistycznych standardów piękna wśród społeczeństwa. Zabiegi takie jak wybielanie skóry, wypełnienia i implanty, prowadzą do osiągnięcia nierealistycznie idealnej sylwetki, która pozostaje poza zasięgiem większości ludzi, przy jednoczesnym wpajaniu przez media tak zmienionego ciała, jako to pożądane i perfekcyjne.

Wpływ na stan pacjenta

Nadmierne modyfikacje ciała, a przede wszystkim twarzy, powodują, że osoba przestaje przypominać siebie, co jest ciekawym problemem natury etycznej, jak również może prowadzić do problemów psychicznych, Niezaprzeczalnie, medycyna estetyczna jest ważną i potrzebną dziedziną, która ma realny wpływ na dobrostan pacjenta i poprawę jego życia, choć w sposób znacznie inny niż pozostałe dziedziny medycyny. Biorąc pod uwagę jak zabiegi medycyny estetycznej rozpowszechniły się w ciągu ostatnich lat, można wręcz nazwać ją domeną XXI wieku.

Zapraszamy również na: https://izabelacytrowska.pl/